Nowa podstrona... - 18.03.09

(Link bezpośredni)

Uznałem, że skoro mam na stanie dość dużo sprzętu elektronicznego (głównie komputerów oraz komórek), to mogę to wykorzystać, testując czyjeś gry lub aplikacje. :) Jeśli ktoś jest zainteresowany, niech zajrzy do działu testowanie.


Wrażenia z publicznej bety Windows Se7en - 14.03.09

(Link bezpośredni)

Muszę przyznać, że już od dawna sledzę nowy system Microsoftu - Windows Se7en. Kiedy kilka lat temu ujrzałem Vistę i zwątpiłem w Microsoft. Z odrobiną nadziei zacząłem śledzic Windows Se7en. Screeny jednak wiele nie ukazywały - system wyglądem bardzo przypominał Vistę. W moje ręce dostało się kilka wersji Windows Seven (build 6519, build 6801 oraz oczywiście publiczna BETA - build 7000). Pierwszą pre-alphę tego systemu (build 6519) pobrałem już dawno. Jednak nie zachwyciłem się tym zbytnio - bardzo mało zmian, grafika nie do końca zmieniona, logo Visty. Kolejny build nieco poprawił mi humor. Ujrzałem już więcej ciekawych rozwiązań. No i na koniec - publiczna BETA. Tu się nieco rozpisę. Mimo, iż testuję tę wersję i korzystam z niej od dłuższego czasu, nadal mnie zaskakuje. Zacznę od porównania trzech ostatnich systemów Microsoftu (Windows XP, Vista i Seven). Windows XP jest bardzo dobrym, załatanym systemem operacyjnym. Idealny dla słabszych komputerów. Wygląd może nie zachwyca, ale przynajmniej system nie ogranicza "naszej władzy", tak jak Vista :). Windows Vista to według mnie porażka na calej linii - pożera ogromną ilość RAMu (nawet kilkakrotnie większą niz XP). Tak jak już pisałem - bardzo nas ogranicza. Jedynym plusem tego systemu może być wygląd, który się bardzo poprawił. Czas na mojego faworyta - Windows Seven! System ten jest obecnie najlepszym Windowsem (pomimo iż jest to wersja BETA) pod lepszy sprzet. Szybkością działania przegania Vistę, choć obecnie nie aż tak ogromnie znacząco. W każdym razie na moim nowym sprzęcie (Intel Core 2 Duo 2x2.6 Ghz, 2GB RAM, GF 9600GS 512MB) Windows Seven chodzi kilkakrotnie szybciej niz Windows XP. Jak widac staruszek nie wyrabia na lepszych komputerach. Na początku co prawda wygląd tego systemu nie przypadł mi do gustu, ale po (nie)wielu modyfikacjach udało mi się dopasować ten system do swoich potrzeb. Obecnie "pożera" mi on okolo 550MB RAM na starcie. Spotkałem się w internecie z różnymi informacjami. Jedna z nich: "W Windows Seven na starcie mamy kilka procesów". I tu się nie zgodzę. Przy starcie uruchamiane jest ~35 procesow. No bo w sumie jakim cudem ma być ich mniej, skoro Windows Seven jest (niestety) pisany na tym samym jądrze co Vista. Z tego co widzę, Microsoft próbuje zarobić jeszcze na starym jądrze (i tak ma rzesze klientów i użytkowników). Myslę, że MinWin planuje zostawić na później lub na "czarną godzinę". A, jeszcze jedno - jedynym większym problemem, jaki spotkałem, jest oczywiście brak sterowników. Windows co prawda oferuje nam własne, lecz nie jestem nimi zachwycony - sterownik do internetu bezprzewodowego (wi-fi) jest badziewny. No, ale na inne sterowniki też przyjdzie czas - trzeba czekać do premiery Windows Se7en.


Gry stare, ale jare - 11.03.09

(Link bezpośredni)

Postanowiłem ostatnio pograć w gry, których nie tknąłem od 7-10 lat. Niektóre naprawdę przyciągnęły moją uwagę. Zobaczyłem też inne gry (w które nigdy nie grałem) i jestem zdziwiony jakie gry, ludzie potrafili stworzyć na tak słabych sprzętach (np. komputer z procesorem 12Mhz). Podam kilka tytułów gier, które mnie "wciągnęły": Dyna Blaster, Mario :), Aladdin, Jurassic Park, Prehistorik 2, Wolfenstein, Dizzy, Indiana Jones: Fate of Atlantis. Najlepiej jest je uruchomić na systemie Windows XP lub niższym oraz dysku twardym o maksymalnej pojemności 120GB. No, a jeśli nasz komputer nie spełnia tych wymogów, to możemy skorzystać chociażby z DOSBOXa. Niestety, niektóre gry odpalone w DOSBOXie chodzą nieprawidłowo (np. Mario, które po włączeniu chodzi 5 razy wolniej). Ale znalazłem także sposób, by i w Mario popykać przy moim dysku 500GB i systemie Windows Seven :). Jak? Uruchamiając system w trybie awaryjnym z wierszem polecenia.


C# - 20.02.09

(Link bezpośredni)

Ostatnio postanowiłem rozpocząć naukę kolejnego języka programowania. Wybrałem c#, zważając na jego przydatność przy pisaniu aplikacji sieciowych. No i zapewne poszedłem na łatwiznę (w końcu znam c++). Czy rzeczywiście było tak łatwo? Ano nie do końca... :) Przyznam szczerze, że nigdy nie programowałem w języku korzystającym z dotNET. Zadziwiły mnie lekko nazwy funkcji (np. Console.Beep). W każdym razie jakoś udalo mi sie szybko zapoznać z jego budową. Podaję link do programu napisanego przeze mnie w Visualu.:D Klik!
10